آکنه: شایعترین بیماریهای مزمن پوستی

  • ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۴
Acne

آکنه یکی از شایعترین بیماریهای مزمن پوستی است که اکثرا در سنین بلوغ و نوجوانی آغاز می‌شود. مهمترین علت آن در زمان بلوغ افزایش ترشح چربی از غددهای چربی پوست می باشد. در با انواع جوش و درمان های آن آشنا شوید.

آکنه به دو نوع تقسیم می‌شود؛ نوع اول بصورت کومدونهای سرسیاه و سرسفید (غیرالتهابی)، ونوع دوم بصورت ضایعات التهابی و گاهی کیستیک می‌باشد.

تشخیص آکنه، یک تشخیص کلینیکی است. یعنی پزشک با معاینه بیمار شاکی از عارضه پوستی و با مشاهده نوع ضایعات، ضمن تشخیص بیماری، شدت آن را نیز تشخیص می‌دهد تا پروتکل درمانی لازم را برنامه‌ریزی کند.

مهمترین نکته در مورد درمان آکنه این است که درمانها طولانی مدت هستند و نیاز به زمان زیادی دارند ؛پس صبور بودن و ادامه درمان درکنار هم می‌تونه میتواند راه گشا باشد.

این آکنه ها گاهی بصورت دایم، باعث تخریب پوست می شوند و اسکار همیشگی برجای می‌گذارند؛ جوش و اسکار آن هردو باعث میشوند زیبایی پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهند و حتی گاهی موجب کاهش اعتماد بنفس فرد و افسردگی می‌شود.

وقتی درمان میتواند در این جوشها تاثیر گذار و پایدار باشد که ترکیبی از دارو درمانی ,مراقبت درست از پوست از جمله شست و شو با پاک کننده های متناسب پوست و استفاده از کرمهای مناسب، درمان با LDM-med برای درمان جوشها و همچنین برای اسکارهای جوش های قدیمتر باشد. به عنوان مثال، شاید دارو درمانی به تنهایی بتواند وضعیت پوست را بهبود ببخشد ولی بصورت موقت و گذراست و برای درمان پایدار و همیشگی نیاز به عوامل گفته شده در کنارهم دارد.

متاسفانه دیده میشود گاهی افراد غیر پزشک داروهای شیمیایی و یا گیاهی تجویز میکنند که نتیجه آن در بعضی مواقع آسیب شدید به کبد است.

قابل ذکر است گاهی بیماریهای داخلی و هورمونی موجب جوش میشود .درنتیجه معاینه و درمان حتما باید زیر نظر پزشک انجام گردد.

میتوان با آموزش و درمان صحیح توسط پزشک پوستمون را زیباتر و سالمتر نگه داریم

تصویر ضمیمه: