تایپ پوستی شما چیست؟

  • ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹
skin type chart

برای اینکه بتوانیم در مورد مراقبت های پوستی صحبت کنیم اول همه نیاز داریم که تایپ یا نوع پوست خودمان را بشناسیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

 

 

 

 

 مجموعه کلی انواع پوست را به چهار گروه تقسیم می کنیم:

 

۱- پوست چرب (Oily skin): بخصوص در نوجوانان شایع است. معمولا مستعد جوش هستند. درنواحی پیشانی و بینی پوست بنظر براق می‌رسد. برای تشخیص آن می توانید پس از حمام کرم یا ماده ای به پوست نزنید و سپس ۴ ساعت که گذشت بوسیله یک دستمال کاغذی روی صورت خود بکشید. اگر آثاری از چربی در تمام صورت بر روی دستمال باقی میماند نشان‌دهنده پوست چرب شماست.

۲- پوست خشک (Dry skin): با افزایش سن معمولا این نوع پوست هم شایع تر می شود. این پوستها مستعد پوسته پوسته شدن هستن و فرد معمولا احساس گرفتگی و سفتی پوست را دارد. بوسیله دستمال کاغذی به همان روشی که در بالا ذکر شد می توان نوع را هم تشخیص داد با این تفاوت که اثر بر دستمال نمی‌ماند.

۳- پوست نرمال (Normal skin): معمولاً این نوع پوست دارای ضایعه و جوش نمی باشد و افراد احساس کشیدگی و سفتی و گرفتگی پوست را ندارند. تعداد این افراد بخصوص در جامعه ما بسیار اندک است.

۴- پوستتلط (Combination skin): این افراد معمولاً در ناحیه بینی و پیشانی پوست چرب و در ناحیه گونه دارای پوست خشک می‌باشند. با دستمال کاغذی به راحتی می توانم این نوع پوست را هم تشخیص دهم.

پوست حساس (Sensitive skin) به تنهایی یک دسته محسوب نمی‌شود و می‌تواند هرکدام از چهار گروه ذکر شده را هم شامل شود که به آسانی تحریک و دچار قرمزی، سوزش ویا خارش میشود.

قابل ذکر است با افزایش سن، تغییرات آب و هوا، نورخورشید و همچنین استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی نادرست، تغییرات پوستی از جمله تغییر در نوع پوست را می تواند ایجاد کند.

تصویر ضمیمه: