آشنایی با ضدآفتاب های پوست

  • ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۶
antisolar

لزوم استفاده از ضدآفتاب هم در زیبایی و پیشگیری از پیری زودرس و هم در پیشگیری از از بیماریهایی مثل سرطان پوست ضروری است. در ادامه با فرآورده های ضد آفتاب و مصرف درست آنها بیشتر آشنا میشویم.

اکثر ضدآفتاب های جدید و بهترین آنها سعی میکنند بصورت جاذب یا انعکاسی پوست را در برابر اشعه های UVB و UVA محافظت کنند. عیار محافظتی ضد آفتاب در برابر آفتاب سوختگی با واحد (SPF (sun protection factor سنجیده میشود.

بعضی داروها و خوراکی هم می‌توانند بعد از مصرف تا حدودی بصورت ضدآفتاب سیستمیک عمل کنند، مثل ویتامین های C و A و حتی D. ولی بایستی بدونیم این مواد به هیچ عنوان جایگزین ضدآفتاب موضعی نمی‌شوند.

افراد باید بر اساس تیپ پوستی و میزان تماس با نور آفتاب ، از ضدآفتاب دارای SPF متناسب استفاده نمایند.

ولی در کل برای کارهای روزانه SPF=۳۰ در تمام تایپها و انواع پوستی کافی است. همچنین در تابستان چون عرق میکنیم و باعث پاک شدن ضد آفتاب میشود علاوه بر تجدید ضدآفتاب ، بهتر است ضدآفتاب ضدآب یا Waterproof باشد.

در صورت در معرض آفتاب شدیدتر بودن نیاز به SPF بیشتر را توجیه میکند. در غیر اینصورت اثر محافظتی چندان بیشتری ندارد و همچنین ممکن است گاهی باعث حساسیت نیز بشوند.

افرادی که دارای حساسیت‌های پوستی هستند بهتر است از ضدآفتاب های دارای SPF بالا و مخصوص به پوستشون استفاده کنند.

در افراد دارای پوست چرب و آکنه ای نیز ضدآفتاب باید فاقد چربی یا همون Oilfree استفاده شوند و اشکال لوسیونی به این افراد توصیه میشود ولی ماندگاری کمتری بر روی پوست دارند (البته حتی اینا هم صد در صد خالی از روغن نیستند ولی چربی کنترل شده دارند). مهمترین نکته برای ضدآفتاب تجدید آن هر۲ ساعت یک بار است، بخصوص از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر و هربار به اندازه یک بند انگشت دست ضدآفتاب کل پوست صورت را پوشش دهیم. چون در حالت روزانه معمولا ما این نکته را رعایت نمی‌کنیم بهتر است از نقاب هم استفاده کنیم و کمترین زمان را در معرض آفتاب قرار بگیریم.

تصویر ضمیمه: