سندرم کاوازاکی: به جای ترس این بیماری را بهتر بشناسیم

  • ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۱
kawasaki disease

باتوجه به حرف و حدیثهایی که در مورد ارتباط کرونا و سندرم کاوازاکی میشنویم و سوالاتی که ایجاد شده تصمیم گرفتم در این مورد هم یک پست بذارم. چون سندرم‌ کاوازاکی علائم پوستی نیز داره و خیلی از افراد ازمن مرتب سوال می‌کنند. اول همه بایست بدونیم بیماری کاوازاکی چی هست تا بعدش بتونیم به جواب ارتباط این دو برسیم.

سندرم کاوازاکی :

نوعی بیماری غیر مسری نادر وسکولیت (التهاب رگها و عروق خونی) در کودکان زیر ۵ سال است. علت این بیماری التهابی همچنان ناشناخته است ولی بنظر میرسه عوامل ژنتیکی در بروزش موثر است.

همچنین در مورد فاکتور های ایجاد کننده یا روشن کننده بیماری دیده شده که ممکن است عفونت ویروسی و باکتریایی همچون ویروس کرونا درآن دخیل باشد.

معمولا از علایم بیماری تب طول کشیده است که علتی ندارد و با توجه به علائم دیگه تشخیص بصورت بالینی می‌باشد.

‌معروفترین علامت این بیماری زبان توت فرنگی است.

مهمترین خطر آن هم درگیری عروق قلبی می‌باشد و در صورت عدم درمان گاهی مرگ کودک را بدنبال دارد.

پس در جواب سوال اول پست میشه گفت که هنوز ارتباط بین بیماری کاوازاکی و کرونا تایید نشده ولی با توجه به ماهیت بیماری کاوازاکی، می‌تواند ویروس کوید-۱۹ در شعله ور شدن بیماری دخیل باشد. البته کودکانی مبتلا به سندرم کاوازاکی نیز بوده اند که مبتلا به کرونا نبوده اند.

درسته که بیماری کاوازاکی هنوز آزمایش تشخیصی ندارد و تشخیص آن کاملا بالینی است اما درصورت مراجعه سریع به مراکز درمانی میتوان شانس موفقیت در درمان را بالابرد. مجددا گفته میشود که این بیماری بسیار نادر است و به دلیل تمرکز زیادی که پیرامون کرونا وجود دارد بیش از پیش این بیماری بر سر زبان ها افتاده است.