ضایعات پوستی مرتبط با بیماری کووید-۱۹

  • ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰
covid-19 skin manifestations

ضایعات پوستی عوارض جانبی بسیاری از بیماری های ویروسی هست و امری عادی است. این مشکلات می توانند تأثیر غیر مستقیم سیستم ایمنی به اثر ویا تأثیر مستقیم بر روی پوست داشته باشند. در حال حاضر حاضر حاضر پوستی در فهرست علائم کوید-19 وجود ندارد. اما موارد بسیاری از عارضه های پوستی در ارتباط با بیماران مبتلا به بیماری گزارش شده و بسیاری از مراکز تحقیقاتی و تحقیقاتی در دنیا، در حال حاضر جمع آوری فهرستی از علائم پوستی مشاهده شده در بیماران کووید-19 است.

 این نشانه‌ها معمولاً دیرتر می‌شوند و از بروز علائم دیگر ظاهر می‌شوند و بنابراین به تشخیص بیماری کمک نمی‌کنند.

در کل پنج دسته از عاضه های پوستی در ارتباط با گزارش شده است :

۱- زخم‌های نامتقارن شبیه به سرمازدگی در دست‌هاو پاها که ممکن است با درد و خارش همراه باشد. این عارضه که مدتی بعد از کوید-۱۹ به نظر می‌رسد می‌شود و به ۱۲ روز طول می‌کشد، بیشتر در بیماران جوانتر و آن‌هایی که علایم بیماری دارند، می‌شوند.

۲- ظهور تاول‌های کوچک همراه با خارش در دست‌ها، پاها و قسمت بالای بدن. این عارضه که ۱۰ روز طول می‌کشد در میانسال‌ها دیده می‌شود و پیش‌تر از سایر نشانه‌ها می‌شود.

۳- برجستگی های سفید یا تصویری رنگ قرمز روی پوست که به علت تماس با گزنه و یا کهیر شباهت دارد و با خارا همراه است. این آمار روی تنه‌های احتمالی بروز می‌کند اما گاهی هم کف دست‌ها دیده می‌شود.

۴- بثورات «ماکولاپاپولار» معروف به انگشت پای کوید؛ برجستگی‌های مسطح کوچک به رنگ قرمز که نزدیک به ۷ روز روی بدن باقی ماندند و همچنین با سایر نشانه‌ها در شدیدتر دیده شدند.

۵- عارضه پوستی به نام «لیودو» که با عنوان نکروز هم شناخته می‌شود. این بیماری لکه‌های به رنگ آبی یا قرمز با الگویی شبیه به تور روی پوست ظاهر می‌شوند که نشان می‌دهند ضعیف خون در بدن هستند. این علائم در بیماران مسن‌تر با نشانه‌های حاد بیماری دیده شده است.

نکته حائز مهم این است که پوستی ممکن است به پیدایش متفاوت باشد که تشخیص آن بدون تخصص پزشکی است. و این امر به این امر است که بیماری مردم را تشخیص دهند، کمکی نمی‌کند. بلکه بیشتر در رابطه با تأثیرگذاری کمک کننده است، زیرا هنوز در میزان ارتباط این عوارض با کووید-19 ، ارتباط دقیق کشف نشده است.

تصویر ضمیمه: 
image3: